2019 рік: що і як відбувалося з настільними іграми в Україні

2019 рік: що і як відбувалося з настільними іграми в Україні

Вже декілька років поспіль я пишу об'ємний звіт за рік – що за ігри були видані в Україні, з коротким описом кожної. На щастя, з кожним роком таких настолок стає все більше і вже зараз мені доведеться відмовитися від описів кожної гри – бо текст стане схожим на цілісенький роман, а не коротенький звіт. Натомість, я поділюся з вами статистикою, короткими фактами та роздумами – що ж відбувається з ринком настільних ігор в Україні та куди ми рухаємося. Отож, перейдемо до цифр.

Всього в Україні за 2019 рік було видано близько* 73 ігор від 22 видавництв. З них 34 локалізації та 29 ігор від українських авторів. Ще 10 використовують народні механіки чи повністю копіюють інші ігри, тому віднести їх до ігор від українських авторів неможливо.

Найбільшу кількість новинок за рік – 9 ігор, випустило видавництво ТАКА МАКА games. Сподіваємось, що 2020 рік буде не менш успішним для цих львів'ян.

Нові видавництва

В Україні з'явилася низка нових видавництв: Malvy.gamesНастольная игра PickartВидавництво настільних ігор WoodCatInGame Quest Club та декілька безіменних.

На український ринок зайшли два російських видавництва – Банда умников (українська компанія називається The Brainy Band Ukraine) та Selfiemedia, які активно перекладають солов'їною свою продукцію. При чому, якщо перше видавництво робить досить цікаві авторські дитячі розвивальні ігри, то друге здебільшого займається плагіатом та видає народні ігри.

Російською мовою в Україні від українського видавництва вийшла гра «Танковые шахматы». Чому таке можливо у 2019 році краще спитати у видавництва IGROCULT.

Маленькі перемоги

З позитивних змін – видавництво LUDUM, яке минулого року ми звинувачували в плагіаті – випустили нову версію гри «Мавпо-острів», прибравши з неї правила гри «Battle sheep» від «Blue Orange Games».

Видавництво Yellow box, власники якого робили піратку «Вибухових кошенят» також перешли на світлу сторону, зробивши офіційні локалізації цілих трьох ігор – «The mind», «The Game» та «The Illusion». Маю надію, що піратка кошенят тепер зникне з полиць українських магазинів.

В Україні продовжують з'являтися соціальні настільні ігри, які мають на меті розповісти про певні явища за допомогою гри, наприклад – «Еко-мемо», «Бути жінкою», «Happy paw» чи «Збери колекцію, створи музей». На жаль, вони продовжують використовувати застарілі механіки (меморі та кинь-двинь) та навряд чи будуть цікаві цінителям настільних ігор.

Трохи статистики

Здебільшого в Україні продовжують активно видавати дитячі та сімейні настільні ігри це 54% від виданих у 2019 році ігор. 13% займають патігейми, 8% різноманітні логічно-абстрактні ігри та 25% інші категорії. Звісно, матьорі настольщики можуть обурюватися цим фактом, але поглянемо правді в очі – в Україні ще немає традиції грати в настільні ігри. Вона не може просто взятися нізвідки, її потрібно поступово створювати. Діти вже зараз активно грають в настільні ігри та призвичаюються до них, тому маю надію, що коли вони підростуть, то замість традиційного застілля з алкоголем будуть пропонувати друзям та родичам пограти в настолки у свята. Що на корпоративи вони будуть обирати квест-кімнати, клуби настільних ігор і інші цікавинки, замість ресторанів. Що будуть грати вже зі своїми дітьми у суперкруті ігри видані українською.

Плани на 2020 рік

А тим часом український ринок настільних ігор продовжує зростати. У 2020 році я чекаю на:

  • Локалізації ігор «Тераформування Марса» та «Welcome to» від видавництва Kilogames.
  • Локалізації ігор «Періодика: Гра елементів», «Rurik: Боротьба за Київ» та «Пандемія» від видавництва Ігромаг - Світ Настільних Ігор.
  • Локалізації гри «Цок Цок Бах», доповнення «Kingdomino: Age of Giants» та українські ігри «Квакнуті музики», «Космічна бродилка» і «Курка чи яйце» від Видавництво настільних ігор Feelindigo.
  • Локалізації ігор «Мегаполіс», «Духи лісу» та «In vino morte», та українську гру «Плямки» від Видавництво настільних ігор KOZAK GAMES (ігри мали бути у 2019 році, але їх не встигли відправити перед замовникам до Нового року).
  • Український варгейм «Воля: Штурмовий загін» від видавництва The Will production.
  • Локалізацію «Парк менеджер» та нові авторські ігри від IGAMES.
  • Новеньку українську гру «Altar» від Wanted Games.
  • Появу нового видавництва Geekach Shop. Круто зварені ігри, з локалізаціями складних ігор, з великою кількістю тексту, для гіків.
  • Появу нового видавництва Conceptum з гарними паті-геймами від українських авторів.
  • Нові цікавинки від видавництв Видавництво настільних ігор Bombat Game, Taka Maka, Третя планета, Malvy Games, Pickart, Yellow box, Woodcat, Бельвіль, Ludum та Ya Go.

Дякую видавництвам за їх роботу. Так тримати! Дякую гравцям, за те що підтримуєте розвиток ринку та купуєте українські новинки. Разом ми можемо зробити улюблене хобі ще популярнішим.* Точну кількість ігор я сказати не можу, бо кожного року з'являються нові дуже маленькі видавництва, які можуть проковзнути повз мою увагу. Також українською видається безліч піратських ігор, які я не враховую в статистиці.

** Ви могли помітити що ігри «Детектив клуб», «Докер» та «Кодові імена: Гра слів» були ще у звіті за 2018 рік і от з'явилися знову. Так сталося, тому що «Докер» та «Кодові імена: Гра слів» були анонсовані ще, у 18-му, але у фактичний продаж поступили у 2019 році. У 2018 році відбулася світова прем’єра гри «Detective Club», але українська версія побачила світ лише у 2019. Тому я переношу ці ігри в цьогорічний список.


Як завжди буду вдячна за репост цього допису.

Якщо ви побачили будь-яку неточність, чи знаєте про ігри, про які не знаю я – мерщій пишіть коментар про це.

 

Тримаємо вас в курсі найцікавіших та найактуальніших подій світу настільних ігор в Україні.
Розповідаємо про настільні ігри просто, весело та цікаво.